İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 31°C Nem %57
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Şekersiz içecekler bir kandırmaca mı?

16.08.2023    |

Beslenme ile kalp-damar hastalıklarına yönelik risk faktörleri arasındaki ilişki incelendi. Çalışma, uzun süreli yapay tatlandırıcı kullananlarda vücut yağlanmasının arttığını ortaya koydu.  

Amerika’da bir Tıp Fakültesi ve Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları, 20 yılı aşkın bir süredir, sıfır kalorili olarak pazarlanan diyet içeceklerde yaygın olarak bulunan besleyici değeri olmayan tatlandırıcılara odaklanarak insanların beslenme alışkanlıklarını inceledi.

Katılımcıların günlük ne kadar gıda tükettiği ve beslenme tarzının kalitesi dahil olmak üzere diğer faktörler hesaba katıldıktan sonra tatlandırıcıların etkisi belirlendi.

Uzun süreli “aspartam”, “sakarin” ve “diyet içecek” tüketiminin, karın bölgesindeki ve kas içindeki yağ depolarını ifade eden adipoz doku hacim artışı ile bağlantılı olduğunu buldular. Diğer yandan bu çalışmada yapay tatlandırıcı sukraloz için anlamlı bir ilişki bulunamadı.

Şekersiz içecekler ne kadar sağlıklı?

Çalışmayı değerlendiren uzman "Bu çalışma, toplam ve bireysel yapay tatlandırıcı kullanımının, alışılmış, uzun vadeli alımının, genellikle vücut yağı olarak bilinen daha büyük hacimlerde yağ dokusu ile ilişkili olduğunu gösterdi" dedi.

Çalışmanın bulguları, diyabet ve kalbe dair sağlık kuruluşlarının ilave şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanımını teşvik eden tavsiyeleri hakkında endişe uyandırıyor.

Araştırmacılar bu sonuçlara dayanarak, uzun vadeli yapay tatlandırıcı tüketiminin potansiyel sağlık sonuçları olabileceğinden, alternatif yaklaşımların değerlendirilmesini öneriyor.

 Yapay tatlandırıcı “aspartam”ın potansiyel kanserojen olarak ilan edilmesinin ardından söz konusu çalışma bulguları daha dikkat çekici. Araştırmacılar muhtemel sağlık riskleri dolayısıyla yiyecek ve içeceklerde yapay tatlandırıcılara alternatif bulmanın önemini vurguluyor.