İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %40
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

­Kadir Gecesini nasıl idrak etmeliyiz?

Özel Haber
Özel Haber
02.04.2024    |

İslam âlemi, Kadir Gecesi heyecanını yaşıyor. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Müslümanların heyecan ve merakla beklediği kutlu bir gece.

Aynı adı taşıyan Kur'an-ı Kerim'in 97. Suresi olan Kadir Suresi, bu gecenin fazileti hakkında nazil olmuştur. Ramazan ayının son on gününde aranması gerektiği buyrulan Kadir Gecesi hakkında Peygamber Efendimiz'in (SAS.) son günlerde tekli günlerde aranması veya 27. gecenin daha kuvvetli olduğuna dair hadis rivayetleri bulunuyor. 

Kadir Gecesini ihya etmenin yolları

Hocamız, Gönül Dostumuz, Mürebbi'miz Mahmud Es'ad Coşan'ın, Kadir Gecesinin faziletini, bu gecede yapılabilecek ibadetleri şöyle anlatıyor:

Peygamber Efendimiz (SAS.)  Hz. Âişe-i sıddîka validemizden -rıdv anullahi teâlâ aleyhim ecmaîn- rivayet edildiğine göre bir hadîs-i şerîfte buyurmuş ki:

"Kim inanmış bir insan olarak, imanla, sevabını Allah'tan bekleyerek hasbeten lillah Allah rızası için, Allah aşkına, namaz kılarak, Kur'an okuyarak, zikir yaparak çeşitli şekillerde Kadir gecesini ihyâ ederse; geçmiş olan günahlarının hepsi, ömrünün mâzisindeki o zamana kadarki günahlarının hepsi afv u mağfiret olunur, bağışlanır." diye bir müjde var.

(Buhârî, Ebû Dâvud, Tirmizî, Nesaî, Müslim)

Zaten Kur'ân-ı Kerîm'den biliyoruz ki Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Demek ki mü'minlerin kurtuluşu için Kadir gecesi çok önemli bir gece. 

Gece akşam namazının vaktinin girmesiyle başlıyor. Sahur vaktine, imsak kesilme zamanına kadar devam ediyor. Burada bir akşam namazı, bir yatsı namazı, bir de sabah namazı var.

Bu gece yapılabilecek ibadetler

* Yatsı namazıyla sabah namazını camide kılmaya dikkat etmek lazım.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hadis alimi Ebû Dâvud ve Tirmizî'nin Hz. Osman radıyallahu anh'ten rivayet ettiğine göre buyurmuş ki: "Kim yatsı namazını cemaatle camide kılarsa yarım gece ibadet etmiş, geceyi ihyâ etmiş gibi olur. Bir gecenin yarısı kadarını ihyâ etmiş gibi olur."Kim sabah namazını da yatsı namazını da; yatsı namazından sonra bir de sabah namazını cemaatle kılarsa, bütün bir geceyi ihyâ etmiş olur."